Najbolju zaštitu od sunčeve svetlosti pronaći ćete u hladu. Zato bebe nikada ne bi trebalo da budu izložene jakoj sunčevoj svetlosti tokom prvih 12 meseci života.
Dermatolozi preporučuju da nikada ne izlažete bebe i malu decu do tri godine duže direktnoj sunčevoj svetlosti.
Pošto to nije uvek moguće, treba ih zaštititi od UV zračenja odgovarajućom odećom i zaštitom od sunca sa visokim zaštitnim faktorom. Pamučne tkanine pružaju najbolju zaštitu, a izuzetno su praktični posebni delovi odeće sa UV zaštitom. Ova odeća je prvo bila popularna u Novom Zelandu i Australiji, ali sada je dostupna svuda. Postoje košulje, pantalone i majice, kao i kupaći kostimi za kupanje u otvorenom bazenu ili moru. Ova odeća je izuzetno lagana i brzo se suši, a samim tim i idealna za letovanje na Mediteranu i sve aktivnosti na otvorenom. Posebno se preporučuje za bebe i malu decu.
Takođe bi trebalo da koristite zaštitni faktor 30 za decu (Nivea, Eucerin itd.) .
Neophodna odeća za decu za sunčano vreme
Šta treba da deca nose na suncu:
- Zaštitu za glavu koja ne štiti samo glavu, već i vrat, uši i lice.
- Široke majice i pantalone koje su udobne i prozračne. Preporučuje se odeća sa UV zaštitom, koja nudi posebnu zaštitu od UV zračenja zahvaljujući impregnaciji i posebnoj tehnici tkanja. Zaštitni faktor ove odeće treba da bude najmanje 30.
- Majice sa UV zaštitom su posebno praktične kada su deca u vodi i pored vode jer štite leđa, ramena i grudi.
- Sandale koje dovoljno pokrivaju gornji deo stopala i pete. Gornji deo stopala je jedan od delova tela kojima je potrebna maksimalna zaštita.
- Naočare za sunce sa UV zaštitom.
Rizični faktori i saveti za roditelje
Određene situacije i uslovi mogu dodatno pogoršati efekte sunca na dečiju kožu.
- Deca sa svetlom kožom, crvenom kosom ili pegama lakše izgore, jer njihova koža proizvodi manje melanina, koji štiti od UV zračenja.
- Lekovi protiv akni koji se izdaju na recept takođe mogu učiniti kožu osetljivijom na sunčevu svetlost.
- Često se preporučuje da se deca sa većim mladežima na koži zaštite od sunca, a obzirom na mogućnost da pojedini mladeži postanu kancerozni.
Kod dece sa porodičnom istorijom raka kože postoji veća verovatnoća da će ga i sama dobiti.
Razumevanje različitih nivoa intenziteta sunčevih zraka takođe može doprineti ograničavanju efekata UV zračenja na dečju kožu.
- Sva deca bi trebalo da se sklone sa sunca između 11 i 15 sati. Tada UVA i UVB zraci mnogo kraće putuju kroz Zemljinu atmosferu, pa su znatno jačeg intenziteta. Čak i kreme za zaštitu od sunca sa visokim zaštitnim faktorom ne zaustavljaju 100% UV zraka, koji mogu izazvati oštećenje ćelija u epidermalnim slojevima kože.
- Bebe ne bi trebalo izlagati direktnoj sunčevoj svetlosti.
- Čak i tokom oblačnih dana nivoi UV zračenja mogu biti visoki, pri čemu oblaci reflektuju zračenje na zemlju.
Pronađite nešto od adekvatne zaštite u vidu krema na NIVEA i Eucerin sajtovima.